Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čichavec zakrslý

29. 1. 2007

Colisa lalia

Čichavec zakrslý

Anabantidae — Lezounovití

Až 5 cm — Indie, hlavně Bengálsko a Ásám — 1903

 

Tělo je podlouhlé, vejčitého tvaru, ze stran silně zploštělé, v různých odstí­nech modré a červené barvy. Na trupu je 12-13 příčných pruhů, které jsou jednak červené, jednak modré až zelené. Hrdlo je indigově modré, oko rudé. Jemné kresby na ploutvích působí dojmem krajek. Hřbetní ploutev sahá až k ploutvi ocasní a je špičatě zakončená. Řitní ploutev je mírně vykrojená, končí také u ocasní ploutve a je zakulacená. Břišní ploutve jsou vláknovitě protažené.   Příslovečnou   řvavost   samečků  rájovců   a   bojovnice   pestré u samečka čichavce zakrslého postrádáme, je spíše plachý. Stejně jako všichni čichavci je i tato rybka vybavená přídatným dýchacím orgánem — labyrintem. Sameček je vybarvený pestře. Samička je vybarvená nenápadně.

Chov: 22 °C. Nádrž středně velká, prosvětlená, shora krytá sklem, s nepříliš vysokým sloupcem vody. Jsou to mírumilovné, společenské, velmi oblíbené, poněkud plaché rybky. Jinak jako u Betta splendens.

Odchov: 26°C, jako u Betta splendens. Rybka se vyznačuje nejdokonalej­ším provedením vysokého pěnového hnízda. Krmení potěru je obtížnější, poněvadž vyžaduje obzvlášť drobnou potravu. V posledních letech vypěstovali akvaristé červenou formu tohoto čichavce.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář